Academy Results
Adults
Rank |
Academy |
Gold
|
Silver
|
Bronze
|
Points |
1 |
Impacto Japan B.j.j |
7 |
5 |
3 |
67 |
2 |
Tree Brazilian Jiu Jitsu |
5 |
1 |
0 |
38 |
3 |
Blows |
3 |
5 |
1 |
37 |
4 |
Team Legnum |
4 |
2 |
1 |
35 |
5 |
Golleta Jiu-jitsu |
2 |
1 |
0 |
17 |
6 |
Miburo |
0 |
4 |
0 |
12 |
7 |
Gracie Barra |
1 |
1 |
1 |
11 |
8 |
Purebred Tottori |
1 |
1 |
0 |
10 |
9 |
Paraestra Osaka |
1 |
1 |
0 |
10 |
10 |
Suita Jiu-jitsu |
1 |
1 |
0 |
10 |
11 |
Paraestra Higashi Osaka |
1 |
1 |
0 |
10 |
12 |
American Top Team - Orlando |
1 |
0 |
0 |
7 |
13 |
Tanabe Mma Club |
1 |
0 |
0 |
7 |
14 |
Seishin Bjj |
1 |
0 |
0 |
7 |
15 |
Pato Studio |
1 |
0 |
0 |
7 |
16 |
Axis Fukuoka |
1 |
0 |
0 |
7 |
17 |
Alive |
0 |
1 |
1 |
4 |
18 |
Paraestra Nakagawa Ide Dojo |
0 |
1 |
1 |
4 |
19 |
Carpe Diem |
0 |
1 |
0 |
3 |
20 |
Tri-force Jiu-jitsu Academy |
0 |
1 |
0 |
3 |
21 |
Bon Jiujitsu Academy |
0 |
1 |
0 |
3 |
22 |
Naniwa Jiu-jitsu |
0 |
1 |
0 |
3 |
23 |
Tani Team |
0 |
0 |
1 |
1 |
24 |
Tokai Bjj |
0 |
0 |
1 |
1 |
25 |
Alive Mie |
0 |
0 |
1 |
1 |
26 |
Boa Sorte |
0 |
0 |
1 |
1 |
Kids
Rank |
Academy |
Gold
|
Silver
|
Bronze
|
Points |
1 |
Scorpion Gym |
1 |
5 |
1 |
23 |
2 |
Nr Jiu-jitsu |
3 |
0 |
0 |
21 |
3 |
Impacto Japan B.j.j |
2 |
2 |
0 |
20 |
4 |
Team Legnum |
1 |
2 |
3 |
16 |
5 |
Seishin Bjj |
2 |
0 |
1 |
15 |
6 |
Blows |
1 |
1 |
1 |
11 |
7 |
Paraestra Nakagawa Ide Dojo |
1 |
0 |
0 |
7 |
8 |
Paraestra Gifu |
0 |
1 |
0 |
3 |
9 |
Nova União |
0 |
0 |
1 |
1 |
Event Results
male kindergarten grey light feather
- 1st
Haruma Nakanishi
Blows
- 2nd Kotera Yura Team Legnum
- 3rd Ogoshi Hinata Team Legnum
|
|
male grey kindergarten feather
- 1st
Okubayasi Souta
Team Legnum
- 2nd Ryouya Kiyotake Scorpion Gym
|
|
male grey kindergarten middle
- 1st
Gabriel Kihara
Impacto Japan B.j.j
- 2nd Riku Tanabe Scorpion Gym
|
|
male youth white light feather
- 1st
Eito Matsushita
Nr Jiu-jitsu
- 2nd Ishizawa Sora Team Legnum
- 3rd Catalina Nishino Scorpion Gym
|
|
male grey youth feather
- 1st
Yamato Hirata
Seishin Bjj
- 2nd Sakura Yoshinaga Paraestra Gifu
- 3rd Oliver Spalek Nova União
|
|
male grey youth light
- 1st
Kai Ishida
Scorpion Gym
- 2nd Syusaku Kuroda Scorpion Gym
- 3rd Yuito Nakajima Blows
|
|
male yellow youth feather
- 1st
Keita Uetsuki
Nr Jiu-jitsu
- 2nd Yuuri Suda Scorpion Gym
|
|
male grey pre teen light
- 1st
Yuuki Oki
Nr Jiu-jitsu
- 2nd Nicolas Brasesco Blows
- 3rd Itoi Seinosuke Team Legnum
|
|
male grey junior teen heavy
- 1st
Harumu Taniuchi
Paraestra Nakagawa Ide Dojo
- 2nd Haruya Kiyotake Scorpion Gym
|
|
male yellow junior teen light
- 1st
Kouki Nishida
Seishin Bjj
- 2nd Ise Matsuda Impacto Japan B.j.j
- 3rd Inoue Yuuki Team Legnum
|
|
male orange junior teen middle
- 1st
Kaio Nogiri
Impacto Japan B.j.j
- 2nd Renan Izahara Impacto Japan B.j.j
- 3rd Oga Hirata Seishin Bjj
|
|
male white adult light feather
- 1st
Takahiro Okuno
Golleta Jiu-jitsu
- 2nd Naoto Shibaguchi Paraestra Higashi Osaka
- 3rd Kosuke Nakano Boa Sorte
|
|
male white adult medium heavy
- 1st
Takaaki Inad
Blows
- 2nd Shuichi Yano Free
- 3rd Leydson Iwabuchi Impacto Japan B.j.j
|
|
male white adult open weight
- 1st
Leydson Iwabuchi
Impacto Japan B.j.j
- 2nd Takaaki Inad Blows
|
|
male blue adult light feather
- 1st
Yuya Matsuno
Tanabe Mma Club
- 2nd Gregory Tanaka Impacto Japan B.j.j
- 3rd Ryo Yamashita Blows
|
|
male blue adult feather
- 1st
Luan Marques
Tree Brazilian Jiu Jitsu
- 2nd Ho Chul Shin Bon Jiujitsu Academy
|
|
male blue adult light
- 1st
Yuta Matsui
Paraestra Higashi Osaka
- 2nd Takashi Kagami Briones Impacto Japan B.j.j
|
|
male blue adult ultra heavy
- 1st
* Ivar Svanberg
Tri-force Jiu-jitsu Academy
|
|
male blue adult open weight
- 1st
Luan Marques
Tree Brazilian Jiu Jitsu
- 2nd Ivar Svanberg Tri-force Jiu-jitsu Academy
- 3rd Renato Katakura Impacto Japan B.j.j
|
|
male purple adult ultra heavy
- 1st
Troy Klessig
American Top Team - Orlando
- 2nd Kouhei Akatuka Team Legnum
- 3rd Fabiano Dolivo Impacto Japan B.j.j
|
|
male brown adult light feather
- 1st
* Byeonyeon Park
Bon Jiujitsu Academy
|
|
male white master 1 light
- 1st
Kensuke Sato
Axis Fukuoka
- 2nd Suguru Hondo Miburo
|
|
male white master 1 middle
- 1st
* Randy Van Ignacio
Pato Studio
|
|
male white master 1 open weight
- 1st
Randy Van Ignacio
Pato Studio
- 2nd Suguru Hondo Miburo
|
|
male blue master 1 light feather
- 1st
Yugo Fujimoto
Gracie Barra
- 2nd Yousuke Yamashita Suita Jiu-jitsu
|
|
male blue master 1 open weight
- 1st
Yousuke Yamashita
Suita Jiu-jitsu
- 2nd Takashi Kagami Briones Impacto Japan B.j.j
|
|
male purple master 1 light
- 1st
Tomohiro Kaneda
Golleta Jiu-jitsu
- 2nd Akihiro Izumi Blows
- 3rd Fabio Medeiros Tokai Bjj
|
|
male purple master 1 open weight
- 1st
Rogerio Morino
Impacto Japan B.j.j
- 2nd Tomohiro Kaneda Golleta Jiu-jitsu
- 3rd Kouhei Akatuka Team Legnum
|
|
male brown master 1 middle
- 1st
Yasuo Tanaka
Impacto Japan B.j.j
|
|
male brown master 1 heavy
- 1st
* Shoutarou Kouno
Blows
|
|
male brown master 1 open weight
- 1st
Yasuo Tanaka
Impacto Japan B.j.j
- 2nd Shoutarou Kouno Blows
|
|
male black master 1 feather
- 1st
Bruno Ishi
Impacto Japan B.j.j
- 2nd Fernando Imafuku Blows
- 3rd Masato Takase Tani Team
|
|
male black master 1 open weight
- 1st
Fernando Imafuku
Blows
- 2nd Bruno Ishi Impacto Japan B.j.j
|
|
male blue master 2 light feather
- 1st
Shigeru Yamazaki
Seishin Bjj
- 2nd Matsuba Noriaki Free
|
|
male blue master 2 light
- 1st
Jyunya Kawashima
Free
- 2nd Sahashi Kenji Miburo
|
|
male black master 2 medium heavy
- 1st
Rodrigo Souza
Impacto Japan B.j.j
- 2nd Tatsuhiko Fujii Alive
|
|
male black master 2 open weight
- 1st
Rodrigo Souza
Impacto Japan B.j.j
- 2nd Everton Asao Impacto Japan B.j.j
- 3rd Tatsuhiko Fujii Alive
|
|
male white master 3 feather
- 1st
Ishimaru Tomoo
Free
- 2nd Youjirou Kubo Naniwa Jiu-jitsu
|
|
male blue master 3 middle
- 1st
Tomoya Okitsu
Paraestra Osaka
- 2nd Tachiyoshi Takimoto Blows
|
|
male blue master 3 medium heavy
- 1st
Hiroyuki Wakikawa
Team Legnum
|
|
male blue master 3 open weight
- 1st
Hiroyuki Wakikawa
Team Legnum
- 2nd Tomoya Okitsu Paraestra Osaka
- 3rd Matsuba Noriaki Free
|
|
male purple master 3 feather
- 1st
Yoshikazu Tsuda
Team Legnum
- 2nd Hideo Konishi Carpe Diem
- 3rd Kenji Yamada Alive Mie
|
|
male purple master 4 super heavy
- 1st
Mikiya Hamada
Purebred Tottori
- 2nd Tooru Kinoshita Team Legnum
|
|
male purple master 4 open weight
- 1st
Tooru Kinoshita
Team Legnum
- 2nd Mikiya Hamada Purebred Tottori
|
|
female white adult rooster
- 1st
Ryoko Yoshida
Tree Brazilian Jiu Jitsu
- 2nd Tomomi Igarashi Miburo
|
|
female white adult open weight
- 1st
Arisa Kanayama
Blows
- 2nd Ryoko Yoshida Tree Brazilian Jiu Jitsu
|
|
female blue adult feather
- 1st
Milena Kaori
Tree Brazilian Jiu Jitsu
- 2nd Kanon Ikeda Paraestra Nakagawa Ide Dojo
- 3rd Ale Takemoto Gracie Barra
|
|
female blue adult open weight
- 1st
Milena Kaori
Tree Brazilian Jiu Jitsu
- 2nd Ale Takemoto Gracie Barra
- 3rd Kanon Ikeda Paraestra Nakagawa Ide Dojo
|
|